Samen staan we sterk ...

Het relationale en sexuele leven van mensen met een handicap: laten we erover praten!

PERSBERICHT

Ter gelegenheid van Valentijn wil de staatssecretaris voor Sociale Zaken, belast met Personen met een handicap, Jean-Marc DELIZEE, aandacht vragen voor het gevoelsleven en de seksualiteitsbeleving van mensen met een handicap.  

Mensen met een handicap verlangen net als iedereen naar een beetje genegenheid, willen andere mensen leren kennen, eventueel een partner vinden en een gezin stichten. Toch is het sociale leven en de seksualiteitsbeleving van mensen met een handicap een onderwerp waar niet vaak over gepraat wordt. “Vragen over het intieme en seksuele leven van mensen met een handicap brengt ons in verlegenheid. We zwijgen erover. Ouders en mensen die professioneel met personen met een handicap bezig zijn, gaan het onderwerp soms liever uit de weg omdat ze bang zijn voor de gevolgen,” merkt de staatssecretaris op.
We moeten verder kijken dan de beperking. Of ze nu een beperkte mobiliteit hebben, een mentale of zintuiglijke beperking, deze mensen hebben ook nood aan vriendschap en hebben seksuele gevoelens. Iederéén heeft recht op een seksueel en gevoelsleven . Dit recht, dat ook opgenomen is in de VN-conventie over de rechten van personen met een handicap, moet gerespecteerd worden.
Senator Franco SEMINARA heeft een voorstel van resolutie ingediend over deze thematiek. Hij kreeg al positieve reacties op het voorstel van andere senatoren van alle democratische partijen.
Met de steun van Jean-Marc DELIZEE, zal er hierover deze lente in de Senaat, de reflectieruimte bij uitstek, een debat gehouden worden. Iedereen moet bij dit debat betrokken worden, in de eerste plaats de mensen met een handicap zelf. Hun getuigenissen zullen aangeven welke maatregelen er moeten genomen worden om hen in alle vrijheid hun vriendschappen, liefdesleven en seksualiteit te laten beleven.
Voor de staatssecretaris is het essentieel de rechten van mensen met een handicap te respecteren en alles in het werk te stellen om hen volwaardig aan de samenleving te laten deelnemen. Genoeg kansen om sociale contacten te leggen en voldoende seksuele voorlichting kan enkel bijdragen tot de autonomie van deze personen. Ze garanderen de toegang tot hun fundamentele rechten en meer bepaald het recht op gezondheid, een sociaal leven en seksualiteitsbeleving.